בגדים, בגידות ומה שביניהם: על מה נשים דיברו ב-2010?

אין תגובות

על מה נשים מדברות ברשת? מחקר מקיף של buzzilla בשיתוף פורטל הנשים saloona ו"גלובס" ניסה לשפוך אור על השאלה שמטרידה כמעט כל איש ואשת שיווק היום. כדי להבין טוב יותר את הנושא, סרקנו וניתחנו לאורך כל השנה החולפת יותר מ-2,000 שיחות של נשים בפייסבוק, טוויטר, טוקבקים לכתבות וכן פורומים ובלוגים – גם כלליים וגם כאלה המיועדים לנשים. המטרה היתה שאפתנית: לנסות לפצח את ה-DNA של השיחה הנשית ברשת.


הכתבה המלאה שפורסמה בהבלטה ב"גלובס" של יום ג' נמצאת כאן.

מהקשבה וניתוח על השיח הנשי עולות כמה תובנות מפתיעות. זה שחלק מתחומי העניין שלהן שונים מאלו של גברים, זה ברור. אבל מה שמעניין באמת זה דפוסי הפעילות שלהן במדיה החברתית. בניגוד לפעילות טיפוסית של גברים בפורומים, שמבוססת על הבעת עמדה, הצגת שאלה טכנית וניסיון לקבל מידע על נושא ספיציפי, הפעילות של נשים היא הרבה יותר חברתית. נשים מחפשות תמיכה ברשת.
זאת יכולה להיות תמיכה טכנית בהורדת מוסיקה לאייפון, התייעצות בנושא המשכנתא, שיתוף סוד כמוס מחיי הזוגיות שעלו על שרטון, קיטור קולני על קושי למצוא מגף במחיר סביר או בקשה להמלצה בנושא תזונה דלת-גלוטן.
על פניו הן מציגות שאלה עניינית. מתחת לפני השטח, מה שמביא אלפי נשים לפורומים, לטוקבקים ולקבוצות בפייסבוק הוא משהו הרבה יותר עמוק. הן מחפשות שם אוזן שתשמע על הבעיות שמטרידות אותן, מבקשות במה לפרוק קיטור, מנסות למצוא נשים אחרות עם בעיות דומות. גם כשהסיבה הרשמית להודעה היא עניינית, המוטיבציה העיקרית שעומדת בבסיסה היא רגשית.

גילינו גם שאמהוּת היא דבר שנמצא במרכז השיח הנשי, ומגדיר את ההוויה הנשית, ללא קשר לסוג הפורום ולנושא השיחה. גם כשהן מדברות על תזונה, כלכלת בית, וקריירה – הדברים נאמרים מבעד לפריזמה שלהן כאמהות.

הבאזז סביב H&M נרגע במהירות, בגאפ הוא מעולם לא נוצר. "גלובס", 8.2

אבל תחושת האמהות לא מנטרלת את הצורך שלהן לבטא את הנשיות שלהן – וגם כאן נכנסת הרשת לתמונה. מאות הדיונים על פתיחת H&M, על תאונות האופנה של יונית לוי, על השמלה האדומה של מיכל אמדורסקי ועל הטרנד הפרחוני שמלבלב בקניונים – כל אלה נועדו לשרת מטרה אחת: ביטוי עצמי. ולנשים, כך זה נראה במחקר הרשת המקיף, יש צורך חזק להגיד מה הן חושבות בענייני אופנה. ורצוי על נשים אחרות. ואם הן סלבריטאיות שגם מתלבשות נורא – מה טוב. זה לא דיון מומחים בנושא מקצועי – זו דרך להתחבר לשיח שמלכד סביבו נשים מכל גווני הקשת. שיח פעיל, אמוציונאלי, עם רמת מעורבות גבוהה. רק נשים מעטות נכנסות לפורומים והכתבות בנושאי אופנה מתוך רצון לקבל תשובה עניינית לשאלה שמטרידה אותן. גם כשהן מבקשות פידבק על שילוב של חצאית עם סוודר, הן באמת רוצות להגיד לנשים האחרות ששומעות אותן: "תראו אותי".

הוסף תגובה

נא למלא את השדות המסומנים, תודה!
נא למלא כתובת מייל תקינה
שולח את הטופס!
שדה חובה
שדה חובה