בדיקת Buzzilla: מה היו התגובות ברשת לתוכנית הדיור של הממשלה?

אין תגובות

בבוקר יום שלישי השבוע נעמד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מול המיקרופונים והציג את תוכנית החירום למצוקת הדיור. הרבה ציפייה היתה בציבור לקראת מסיבת העיתונאים המיוחדת: פחות משבועיים לאחר הקמת האוהל הראשון בשדרות רוטשילד, מחאת האוהלים הפכה לנושא הלוהט ביותר בתקשורת, כזה שעשוי להיות הסמל למהפכה הרבה יותר עמוקה בחברה הישראלית שאת תוצאותיה עדיין קשה לחזות.

 

 

הפלורוצנטים בכמה ממשרדי הממשלה דלקו עד שעה מאוד מאוחרת בימים האחרונים, בניסיון קדחתני להציג תוכנית שתוכל לתת פתרון, או לפחות הקלה, למצוקת הדיור. לא פחות חשוב מהפתרון עצמו – התוכנית גם נועדה לשדר מסר שמישהו שם למעלה מודע למחאה, שההנהגה לא מנותקת מזעקת העם. ולכן, מעניין מאוד לבחון את התגובות ברשת למסיבת העיתונאים. לבקשת התוכנית "היום שהיה" עם גיא זוהר בערוץ 10, ניתחנו כמות נכבדת של פוסטים, טוקבקים, סטאטוסים וציוצי טוויטר שעלו במהלך ולאחר מסיבת העיתונאים, כדי לשקף את התגובה הראשונית של הציבור למה שנועד להביא הקלה למצוקה הגדולה ביותר של מעמד הביניים בישראל. באופן טבעי, מרבית התגובות היו בפייסבוק וטוויטר. שני שליש מהתגובות בשעות הראשונות להצגת התוכנית התרכזו באותם מדיומים שבהם כל אדם משחרר לאוויר אמירה ביוזמה פרטית, בניגוד לטוקבקים או תגובות בפורום שנשענות על טקסט מקורי שמישהו אחר כתב. והתגובות שעלו מהשטח לא ינעמו לאוזני הממשלה. כמעט שני שליש מהדיונים שעלו ברשת משעות הצהריים והתייחסו לתוכנית שהציג נתניהו תקפו אותה בחריפות. התגובות השליליות כללו מגוון רחב של ביקורות, החל מטיעונים שמפריכים באופן מקצועי את סעיפי התוכנית, דרך חוסר אמון כללי בנתניהו וממשלתו ועד הערות ציניות וסרקסטיות, בעיקר בטוויטר, על נתניהו עצמו:

רק 4% מהדיון סביב התוכנית של נתניהו מבטא סנטינט חיובי כלפיה. גם אותם דיונים ספורים מבוססים בעיקר על סטאטוסים וציומים שבאים לחזק את נתניהו, יותר מאשר מנמקים מדוע התוכנית שהציע מוצלחת בעיניהם. הבדיקה העלתה תגובות חיוביות נוספות כלפי התוכנית, אולם אלו נבלעו בתוך שיחות שכללו גם מספר רב של ביקורות כלפי התוכנית, שבדרך כלל גם תקפו את נתניהו אישית.

שליש מהשיחות בעקבות מסיבת העיתונאים כוללות הן ניטראליות באופיין, וכוללות בעיקר שאלות ותהיות סביב הצעדים שעליהם הכריז נתניהו. חלק גדול מאותן שיחות שתויגו כניטראליות למעשה מבטאות סנטימנט כלפי התוכנית של נתניהו, אלא שהתגובה כוללת בתוכה ביקורת חיובית ושלילית (למשל: גולש שמברך על ההטבה לסטודנטים אבל שואל למה רק להם מגיע, או גולשת שחושבת שהתוכנית להפשרת קרקעות של המינהל טובה אבל לא תיושם בפועל).

בשורה התחתונה, חשוב לזכור שתוכניות כלכליות הן לא מדד רייטינג של "כוכב נולד". הן לא נמדדות לפי כמה העם אוהב אותן, בטח כשמדובר בתוכניות ארוכת טווח ולא בפתרון אינסטנט. אבל לפחות אחד המטרות של הצגת התוכנית ביום שלישי – הוצאת הרוח ממפרשי המהפיכה – לא צלחה. ובשביל לראות את זה לא היה צריך להגיע לשדרת האוהלים ברוטשילד. מספיק לפתוח את העיניים ולראות את התגובות ברשת. ולסיום, הנה הכתבה שמציגה את המחקר, כפי שפורסמה בשלישי בלילה אצל גיא זוהר:

הוסף תגובה

נא למלא את השדות המסומנים, תודה!
נא למלא כתובת מייל תקינה
שולח את הטופס!
שדה חובה
שדה חובה