בחירות 2013 – מה הציבור חושב על פוליטיקאים חוזרים?

אין תגובות

מדברים על ארבעה פוליטיקאים שעזבו וכעת שוקלים לחזור- אולמרט, לבני, רמון ודרעי.

האם הציבור מעוניין בהם ורוצה בחזרתם?השאלה הראשונה על מי מדברים?
הפוליטיקאי החוזר עליו מדברים מאז הכרזת הבחירות הכי הרבה הוא ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט.

מה היחס לחזרתו של אולמרט?
כאמור, על אולמרט היו בשבוע וחצי האחרונים למעלה מ-2,000 שיחות.
השיח על אולמרט הוא שיח חצוי. כמחצית מהדיונים מתנגדים לחזרתו לחיים הפוליטיים. הדיונים הללו מתייחסים להתנגדות כלפי אולמרט מתוקף כך שהמשתתפים בדיונים הללו מתנגדים לממשלה המורכבת לתפיסתם מאנשים מושחתים שביצעו עבירות או הורשעו בעבר. כאשר 30% מתנגדים לאולמרט באופן אישי לחלוטין ורואים בו עבריין מורשע ויתרת 20% אינם מתייחסים אליו אישית אלא מתנגדים בכלל לכך שיהיו בממשלה כאלו שדבק בהם חשד שחיתות .
המחצית השנייה של השיח כוללת בתוכה התלבטויות רבות. 10% מהם רואים באולמרט מועמד ראוי, במיוחד לנוכח חוסר היציבות הרעיונית של ממשלת נתניהו. יתר ה- 40% מתלבטים. הם אינם רוצים את נתניהו ותוהים האם אולמרט הוא מועמד ראוי או לא.
ככלל, הרוב אינו בעד אולמרט. כמעט 60% מהשיח לגביו הוא שיח שלילי, אבל חלק יצביעו לו כי הוא נתפס בעיניהם כאלטרנטיבה עדיפה על נתניהו. השיח השלילי נובע בעיקר מנושאי שחיתות. זיכוי או לא, נראה שבקרב חלק ניכר מהציבור דבקה באולמרט תדמית של מושחת.

אריה דרעי
יותר מ-1,200 שיחות בשבוע וחצי האחרונים.
חשוב לציין כי השיח על דרעי ברשת החברתית עלול להיות מוטה, מכיוון שמדובר באדם הפונה לציבור הכולל בתוכו חרדים, כאשר לא כל הציבור הזה מיוצג באינטרנט.
כרגע, בשיחות ברשת (שכאמור, אינן משקפות במלואן את ציבור מצביעי ש"ס) דרעי הוא איום. 24% מצהירים על עצמם כתומכי ש"ס ולא רוצים את דרעי בתוך ש"ס. הסיבה העיקרית – מרוצים מהמפלגה ותפקודה ולא מעוניינים "בעבריין שייכנס ויתערב". עוד 5% לא מעוניינים בדרעי, אך מסיבה אחרת לחלוטין – הם חוששים שהוא יהפוך את ש"ס למפלגה שמאלנית. יש עוד 29% שמתנגדים לדרעי (אך לא מזדהים כמצביעי ש"ס) מכיוון שהם אינם מעוניינים ב"מושחתים בממשלה".
מולם נמצאים אלו שחושבים שהוא ריצה את עונשו והציבור צריך לתת בו אמון (18%) ועוד 12% החושבים שאלי ישי מיצה את עצמו וצריך לפנות את המקום לאריה דרעי.
יתר הדיונים (12%) דנים בעיקר בשאלה האם דרעי ירוץ עם ש"ס או ברשימה עצמאית, אך לא מזדהים כמצביעי מפלגה כלשהי (הבדיקה כוללת את השיחות מרגע הכרזת הבחירות, ולכן כוללת גם התייחסויות שנעשו לפני ההחלטה של הרב עובדיה לגבי חזרתו של דרעי). 

חיים רמון
מעל 900 שיחות בשבוע וחצי האחרונים.
34% "לא רוצים מושחתים בממשלה" (ההתנגדות לרמון אינה אישית אלא עקרונית)
קצת יותר מ- 40% לא מעוניינים בכלל ברמון.
21% מתנגדים לרמון אישית. לא רוצים אותו בממשלה.
21% נוספים מתנגדים גם הם לרמון, אך לא מסיבות של חשש לשחיתות אלא מטעמי חוסר אמון. הם לא חושבים שהוא צריך לחזור, לא חושבים שהוא מסוגל או יכול לשנות לטובה, להנהיג, להבין את הציבור ולקחת אותו קדימה.
בכ- 10% מהדיונים רמון כלל אינו הנושא העיקרי, אלא הוא מופיע כאזכור כללי של מועמדים לחזרה אחרי אולמרט, וללא התייחסות אליו.
14% מוכנים לשקול את מועמדותו, אך לא מתוך תמיכה בו אלא מתוך התנגדות לנתניהו ומוכנות לנסות כל אופציה שיכולה להביא להחלפת נתניהו.

ציפי לבני
יותר מ-500 שיחות על ציפי לבני בנושא הבחירות בשבוע וחצי האחרונים. נפח השיח הנמוך מבין ארבעת המועמדים לחזרה.
כ- 62% מהדיונים רואים בה מועמדת ראוייה. יותר ממחציתם (34%) דנים בשאלה האם לבני יכולה  להנהיג את המדינה. עוד 11% רואים בה מנהיגה הראויה לזכות באמון העם. 17% חושבים שצריך להחליף את נתניהו ומהר, והיא בהחלט יכולה להיות חלופה.
14% חושבים שהיא בכלל אינה ראויה להנהיג. היא לא מנהיגה, לא יודעת ולא יכולה להנהיג, היא אישה של דיבורים ולא אישה של מעשים. עולה תחושה של חוסר אמון מהשיח.
עוד 24% מעלים התנגדות ללבני בגלל התחושה שהיא מתחברת לאנשים הלא נכונים. אם אצל המועמדים האחרים מצאנו לפחות 20% מתנגדים בגלל החשש משחיתות בממשלה, פה החשש הזה משנה את פניו – החשש הוא שלבני (שאינה נתפסת מושחתת) מתחברת עם האנשים הלא נכונים (בעיקר אולמרט), לתפיסתם של הטוענים כך "פוליטיקאים מושחתים אלו יכולים להביא לנפילתה".

מה משותף לכולם?
- אנחנו מוצאים פה קבוצה שמפחדת משחיתות בממשלה. קבוצה זו מהווה לפחות 20% מהדיונים (אצל אולמרט) או במקסימום 34% אצל רמון. ההתנגדות שלהם אינה אישית אלא עקרונית, חוששים משחיתות אישית של הפוליטיקאי או של חבריו (לבני).
- במקביל קיימת קבוצה שרוצה בהחלפתו של נתניהו בכל מחיר, והיא מוכנה לשקול כל אופציה. בדיונים שראינו היא נעה בין 10% ל- 20%.

 גם בוידאו: אתם מוזמנים לצפות בתכנית העולם הבוקר עם יואב פרידור, מנכ"ל ומייסד שותף בבאזילה
http://reshet.tv/Shows/Haolam_Haboker/videomarklist,210547/

הוסף תגובה

נא למלא את השדות המסומנים, תודה!
נא למלא כתובת מייל תקינה
שולח את הטופס!
שדה חובה
שדה חובה