ברק פורש והרשת רועמת – מחקר Buzzilla ששודר בתוכנית "יומן בחירות" בערוץ 2

אין תגובות

אהוד ברק הודיע על פרישתו אתמול. מרגע ההודעה על מסיבת העיתונאים החלה הרשת לרעוש. בסיום היום היו 500 דיונים על הנושא. לשם השוואה ביום ההודעה על פרישתו של כחלון היו 213 דיונים בנושא ברשת. יחד עם זאת יש לזכור כי כחלון הודיע בשעות הערב ואילו ברק הודיע באמצע היום.

ביום ההודעה השיח על ברק היה גבוה משמעותית מזה של כחלון, אולם יום המחרת משנה את התמונה. ההודעה של ברק התפוגגה ואת מקומה תפס השיח על ליבני, בעוד שההודעה של כחלון על פרישה המשיכה להכות גלים גם ביום שלמחרת ההודעה. כנראה שללא ההודעה של ליבני השיח על פרישת ברק היה עובר את השיח על פרישת כחלון או לפחות משתווה לו.

מה חשבו הגולשים על אהוד ברק לנוכח ההודעה על הפרישה?

יותר ממחצית מהדיונים הביעו דעה שלילית נגד ברק. מימין יש מתנגדים בגלל הטיפול בהתנחלויות, הדחיפה להפסקת האש במבצע עמוד ענן ועוד. מצד השמאל יש המברכים על לכתו בטענה כי הוא זה שהטיל את המצור על עזה, הביא להפצצת אזרחים, טיפל באופן כושל בנושא המרמרה ועוד.

בדיונים השליליים מוזכר אהוד ברק כ"בורח": ברח מלבנון, ברח מצאלים, ברח מאישתו הראשונה, ברח ממבצע "עמוד ענן", ועכשיו כשהסקרים נגדו הוא בורח גם מהפוליטיקה.

הסנטימנט החיובי מגיע מאלו המתייחסים לתרומתו למדינה. חלקם מתייחסיםבעיקר לעברו הצבאי העשיר, וחלקם מתייחסים לתרומתו כשר ביטחון ("שר הביטחון הטוב ביותר שהיה לנו"). חלק מהדיונים החיוביים מצרים מאוד על פרישתו (עוזב המבוגר האחראי) וחלקם מסתפקים בהבעת הערכה לפועלו הבטחוני.

השיח המאוזן כולל דיונים בהם מופיעים מתנגדים ותומכים גם יחד ובכמות מאוזנת וכן דיונים בהם הגולשים טוענים שכחייל תרם רבות לביטחון ישראל, אך כפוליטיקאי כשל. "איך החייל המעוטר ביותר בתולדות צה"ל הפך לפוליטיקאי השנוא ביותר?".

כרבע מהדיונים מתייחסים לספקולציות שונות לגבי עתידו של אהוד ברק. כמעט מחציתם טוענים כי אהוד ברק פורש מהפוליטיקה, אבל "לא צריך להיות פוליטיקאי כדי להיות שר ביטחון". הטענה הרווחת היא שנתניהו ישאיר את ברק כשר ביטחון בממשלה הבאה.

ספקולציות נוספות מדברות על חבירה לליבני (ובעיקר מתנגדות לה תחת הטענה שברק אינו נכס אלקטורלי עבור ליבני). חלק מהספקולציות מתייחסות גם לנושא הכלכלי – ברק הולך למכור את "כיפת ברזל" לחו"ל.

כ- 22% מהדיונים מאזכרים את תרומתו הגדולה של ברק למדינת ישראל. חלקם מבקשים להגיד לו תודה וישנם כאלו המציינים "למרות שאני לא בוחר ברק…". ישנם גם דיונים בהם מופיעות בקשות של גולשים מברק לא לעזוב. גם בדיונים השלילים כלפי ברק יש גולשים העונים לתוקפיו "לא עשיתם אפילו 10% ממה שהוא עשה למען המדינה, לכן הוא ראוי לכבוד". חלק מהגולשים תוקפים ח"כ שהתייחסו בשמחה לפרישתו כמו דנון ואחרים (היה אפסנאי בצבא) ויש אפילו המצהירים- "הם גורמים לי להתבייש שאני חבר ליכוד".

הנקודה המעניינת, והיא עולה בחלק ניכר מהשיחות, כחייל הוא מוערך ע"י חלק ניכר מהמשתתפים בדיון. כפוליטיקאי וכאדם – הרבה פחות. חלק מהמצדדים בו מציינים זאת ואומרים "הוא לא צריך להיות נחמד…", אבל חלק ניכר פשוט מביעים כלפיו תיעוב אישי.

ציטוטים נבחרים:

שלילי:
"אצלו שום דבר לא סופי"
"אפילו את אם ילדיו עזב"
"מחייל מעוטר לפוליטיקאי מיותר"
"בורח ממצבים שמרגיש שיובס בהם"
"ברק ברח וטוב שכך"

חיובי:
"אף אחד מהטוקבקיסטים כאן לא תרם למדינה 10% מהתרומה של ברק למדינה"
"דבר אחד אף אחד לא יוכל לקחת ממנו על שהוציא את צה"ל מהביצה הלבנונית "

המחקר שודר בתוכנית "יומן בחירות" בערוץ 2 ב 27.11.12 והוצג על ידי מנכ"ל החברה, יואב פרידור.

קישור לסרטון התוכנית.
 

הוסף תגובה

נא למלא את השדות המסומנים, תודה!
נא למלא כתובת מייל תקינה
שולח את הטופס!
שדה חובה
שדה חובה