השפעת הרשימות החדשות – מחקר Buzzilla ששודר בתוכנית "מערכת בחירות" בערוץ 2

אין תגובות

שלוש מפלגות הציגו השבוע את רשימות המועמדים שלהן: מפלגת העבודה (לאחר פריימריז), התנועה ויש עתיד.
הרשימות התפרסמו כולן (תוצאות סופיות במפלגת העבודה) ורשימת מועמדים במפלגות האחרות, בתחילת השבוע.
השיח הרב ביותר היה על הרשימה של התנועה בראשות ציפי ליבני.

מספר גורמים להבדלים בנפח השיח:

 • התנועה בראשות ציפי ליבני היא המפלגה ה"טרייה" ביותר, ולכן מרכזת יחסית יותר שיח, בעיקר של מאמרים. חשוב לציין כי השיח בנושא ליבני ותנועתה נובע משמעותית יותר ממאמרים, מאשר השיח לגבי מועמדים אחרים, ונמצא בחיסרון יחסי ברשתות החברתיות- פייסבוק.
 • במפלגת העבודה חלק ניכר מהדיון התקיים לפני הפריימריז, ופרסום הרשימה היה רק הסיכום של התהליך.
 • יש עתיד כבר הציגה חלק מהמועמדים ב"טיפטוף" על פני התקופה האחרונה ולכן יצרה פחות שיח.

לגבי שלושת המפלגות, פרסום הרשימות הביאו בעיקר לנפח שיח שלילי,
אצל ציפי ליבני השיח השלילי גדל משמעותית לעומת השיח לפני.


 

שלוש סיבות עיקריות לשיח השלילי:

 • התחושה של "מיחזור" – המפלגה החדשה בעצם מתבססת על פורשי קדימה. תחושה של אנשים הנצמדים לכל מפלגה שתבטיח להם מקום בכנסת "מפלגת התנועה לחימום הכיסא". "רק למצוא כיסא" וגם "צריכים להתאחד עם מפלגת הירוקים, שתי המפלגות תומכות במיחזור". הח"כים המצטרפים אינם נתפסים כמובילים ולכן יוצרים תחושה של אכזבה "ציפי ושבעת הגמדים". לזה מתווסף גם הנושא הפיננסי – הח"כים הפורשים מביאים איתם תקציב לפי מימון מפלגות ולכן השיח מתייחס גם לתפיסה של "גזל" – " תנועת עריקים וגזלנים בראשות העריקה מיסיס קלין", " מימון המפלגות מה שציפורה ליבני ושבעת השודדים שערקו מקדימה עשו, הוא ממש שוד לאור היום".
 • פיצול בגוש השמאל – מרכז: " כמה סוגים של מיפלגת העבודה צריכה החברה הישראלית לשאת על גבה". שוב תחושה של פיצול כוחות במקום לייצר גוש אחד חזק נגד הימין.
 • צירופו של עמרם מיצנע יוצר שיח שלילי נפרד. ראשית הוא נתפס כ"עריק" ממפלגת העבודה, למרות שהבטיח מוסרית לא לעשות כן. שנית, החיבור עם ליבני יוצר תחושה של שילוב "הססנים" הנה הנה באה לה התיקווה והישועה: ציפורה ועמרם חברו להם יחד, כדי לשחזר את ימיהם כקדם, ואיזה ימים יפים הראוי וגם הראויה, כבר הבטיחו ואיכזבו, נילחמו וכשלו, ניהלו ופישלו". לפני הכרזת הרשימה השיח השלילי העיקרי על ליבני היה על כך ש"ביזבזה" את המנדט של הבוקר ולא הצליחה להקים ממשלה למרות היותה ראש המפלגה הגדולה ביותר, ועכשיו מצטרף אליה עמרם מצנע הנתפס גם הוא כ"הבטחה שלא מומשה". בנוסף, לא ברור לגולשים החיבור בין מצנע לליבני, שכן הם מגיעים מהשקפות עולם שונות.

השיח החיובי והמאוזן נובע מתפיסתה של ליבני כבעלת ניסיון, במיוחד בהשוואה לרשימה של לפיד או לצעירי מפלגת העבודה, כאשר גם ללבני וגם למצנע כמות אוהדים לא מבוטלת.

גם אצל יאיר לפיד עיקר השיח צבוע באופי שלילי, אבל ביחס לסנטימנט לפני פרסום הרשימה אין שינוי משמעותי. ההבדל היחידי הוא צמצום השיח החיובי ועליית השיח המאוזן.
 

הסנטימנט השלילי כלפי לפיד ו"יש עתיד" נובע ממספר גורמים, כאשר הרשימה רק מתווספת אליהם. למרות פרסום הרשימה עיקר ההתייחסויות הן אישיות ליאיר לפיד והרשימה מהווה רק "לוויינים" סביבו.

 • תפיסה של חוסר ניסיון פוליטי וחוסר ניסיון מעשי בחיים הציבוריים. הן של לפיד עצמו והן של המועמדים ברשימתו. "אחרי הבחירות הסיסמא תהיה "באנו לשנות, אבל.." נושא חוסר ההשכלה של לפיד (העדר תעודת בגרות) עולה גם כן במסגרת זו. "פקיד בבנק חייב בגרות, אבל ראש ממשלה לא?" גם התפיסה של לפיד כיהיר ומנותק חוזרת רבות "יהיר לפיד".
 • מועמדים שנויים במחלוקת- הרב שי פירון "זוכה" לביקורת רבה, בעיקר באתרים דתיים על שיתוף פעולה עם "הבן של טומי לפיד" "הוא חצי רפורמי" ומשווה לתיגבור החילוני ברשימת הבית הלאומי של בנט, אך ההשוואה היא לרעתו. גם עופר שלח גורם לשיח שלילי ניכר. התבטאותו לגבי אובמה "לא עשה כלום והיה מסטול עד גיל 30" מביאה לתגובות שליליות רבות.
 • הרכב הרשימה – מכיוון שהרשימה מורכבת מדמויות שרובן אינן ציבוריות, ישנן תגובות הרואות בהם "רשימת בובות" – "השכן, המנקה, המאפרת והמוכר במכולת וכך הלאה." "מי האנשים האלו בכלל?!", "אם כבר לזרוק את הקול שלי לפח עדיפה כבר ליבני"

השיח החיובי נובע מאוהדי לפיד מושבעים, אך גם מהאישים "הרציניים" ובעלי הניסיון ברשימה דוגמת יעל גרמן.

לעומת שתי הרשימות הקודמות, דווקא במפלגת העבודה פרסום הרשימה שיפר את ההתייחסות. שיעור השיח השלילי נותר כמעט ללא שינוי, אך שיעור השיח החיובי עלה.

הסנטימנט השלילי כלפי שלי יחימוביץ נובע בעיקר משני תחומים:

 • הנושא המדיני- הרכב הרשימה גורם לעיסוק ניכר בתחום המדיני, כאשר מצטרפים חדשים, דוגמת מירב מיכאלי, נתפסים כשמאל קיצוני יותר. מירב מיכאלי המצוטטת בהקשר לקריאה להשתמטות, חלק מהגולשים תופסים את סתיו שפיר כשמאל קיצוני יחסית ועוד. "מה בכלל ההבדל עכשיו בין העבודה לבין חד"ש?" גם מהצד השני יש ביקורת, כאשר חלק מבקרים את הרשימה כ"פחות מדי שמאל"."היא עוד תשב בממשלה של ביבי".
 • הרכב הרשימה- עיקר השיח לגבי הרכב והרשימה מושפע מהשיח על הנשים ברשימה. גם כאן מככבת מירב מיכאלי, כאשר הגולשים מתייחסים אליה כפמיניסטית קיצונית (מדברת רק בלשון נקבה, התפשטה בטלוויזיה ועוד). "אפשר לקבל חרדת סירוס רק מלהסתכל ברשימה".

הסנטימנט החיובי מגיע גם הוא מנושא הנשים, בעיקר מהתנגדות להתייחסויות השליליות לנשות המפלגה. ההתייחסות לסתיו שפיר "ג'ינגית וזה אומר הכול" גררה עימה תגובות נזעמות של תומכי המיפלגה ושלי יחימוביץ.
גם התנהגותו של עמיר פרץ הנתפסת כניסיון "לחתור" תחת הנהגתה של שלי יחימוביץ, מביאה לשיח חיובי כלפיה. המבקרים את התנהגותו מציינים כי שלי יחימוביץ שיקמה את המפלגה ומביעים בה אמון. "עמיר פרץ – אל תפריע לשלי!"

המחקר שודר בתוכנית "מערכת בחירות" בערוץ 2 ב 5.12.12 והוצג על ידי מנכ"ל החברה, יואב פרידור.
קישור לסרטון התוכנית.
 

הוסף תגובה

נא למלא את השדות המסומנים, תודה!
נא למלא כתובת מייל תקינה
שולח את הטופס!
שדה חובה
שדה חובה