אקס פקטור או הכוכב הבא- מי מוביל?

מתחילת אוקטובר  נרשמו כ-4263 דיונים על הכוכב הבא. באותה תקופה נרשמו כ- 8375 דיונים על אקס פקטור, זאת למרות שהתוכנית התחילה את שידוריה רק לקראת סוף אוקטובר. ניתן לראות שהשיח על האקס פקטור התחיל עוד לפני עלייתה לאוויר. בנוסף, עלייתה של אקס פקטור גם הגדילה את השיח על הכוכב הבא, כתוצאה מההשוואה ברשת בין שתי התכניות. נמצאו הרבה כתבות וסקרים שהעלו את השאלה איזו תוכנית יותר אהובה.

ההתייחסות לתוכניות 

התחושה בשיח היא "תחושת מלחמה " בין שתי התכניות , השיח מתמקד יותר בתחרות ביניהן  ופחות במתמודדים.

בשתי התוכניות נמצא שיח רחב על השופטים והמנחים.

בבדיקה של ההתייחסות לכל אחת מהתוכניות נמצא כי השיח על האקס פקטור חיובי במעט יותר מאשר השיח על "הכוכב הבא", אך בשתי התוכניות הסנטימנט הדומיננטי הוא המאוזן. הסנטימנט המאוזן נובע בעיקר משיחות המשוות בין התכניות ,כאשר תומכי אקס פקטור שווים במשקלם לתומכי "הכוכב הבא".

 

השיח על אקס פקטור:

השיח על האקס פקטור החל עוד לפני עלייתה לאוויר (ב26.10.) והורגשה ציפייה גדולה לקראתה בגלל הצלחתה הגדולה בעולם והסקרנות לראות כיצד תיראה בגרסתה הישראלית. איוש  השופטים והמנחה בר רפאלי העלו את הסקרנות והציפייה. 

-חלק מהתגובות היו חיוביות וטענו כי הציפייה השתלמה. התגובות החיובית התמקדו בכך שהאקס פקטור בשונה מהכוכב הבא נותנת במה לכישרונות לאו דווקא מתחום השירה וזה מה שגורם לה להיות מעניינת,שונה  ומפתיעה.

התגובות השליליות טוענות שהגרסה הישראלית היא חיקוי עלוב לגרסה הבינלאומית. טענות אלו נוצרות בעיקר ע"י צופים נאמנים של אקס פקטור בגירסתה האמריקאית.

השיח על "הכוכב הבא"

ישנם גולשים אשר רואים את הכוכב הבא כשיפור של כוכב נולד ומרעיפים מחמאות על שינוי זה ויוצרים שיח חיובי. מצד שני, ישנם גולשים אשר לא רואים את השוני בין הפורמטים וחושבים שהתכנית מיצתה את עצמה .

תגובות שליליות רבות על הכוכב הבא נובעות  מכך שהרבה מהמתמודדים בוחרים לשיר שירים באנגלית ("הייתי רוצה שכל המועמדים יחויבו לשיר רק בעברית" , ) על פי טענה זו בכוכב נולד (עד העונה הלפני אחרונה ) המתמודדים חויבו לשיר שירים בעברית בלבד שכן הפורמט הינו פורמט ישראלי, בניגוד לאקס פקטור שהוא פורמט מחו"ל שם הגולשים מקבלים את הבחירה בשירים באנגלית כדי שתתאים לפורמט הבינלאומי .

 

זירות השיח

רובו של השיח נמצא בזירות הטוויטר והפייסבוק.

הרבה מהשיח בפייסבוק נמצא בדפי השופטים והמנחים ובעיקר ניתן לראות שיח רב על אקס פקטור בדף המעריצים של משה פרץ, המלווה בקהל מעריצים מסור עוד לפני התכנית.

באקס פקטור, לעו בולטת גם זירת הטוויטר, כאשר שיח משמעותי נוצר בגלל הטוויטר של בר רפאלי. ציוצים של בר רפאלי, בעיקר בהשקת התוכנית זכו לריטוויטים רבים והגדילו משמעותית את שיעור הטוויטר בשיח על התוכנית.

הטוויטר של בר רפאלי – הכרזה על עליית אקס פקטור- ברור שיש המון ריטווטים (ציוצים חוזרים).

אנחנו נמשיך לעקוב ולעדכן. ובאיזה צד אתם?