שחרור האסירים הפלסטינים- מה דעתכם?

אחד הנושאים הבוערים בתקופה האחרונה הוא שחרור האסירים הפלסטינים. ניטרנו וניתחנו את השיחות והנה מה שגילינו:

במהלך חודש אוקטובר נערכו  כ- 1431 דיונים שונים בנושא שחרור האסירים .

גרף התפלגות על פני זמן
 

העלייה בשיח מתרחשת ב27.10 היום שבו הממשלה מתכנסת על מנת להחליט על שחרור האסירים .

רובו של השיח (39%) נמצא בזירת הכתבות .הטוויטר גם מהווה אחוז גבוה יחסית בשיח(24%) אך ברובו כולל הפניות לכתבות שפורסמו בנושא ולכן גם ללא סנטימנט (דעה חיובית או שלילית). הציוצים  בעלי סנטימנט הם  בעיקר הומוריסטים, שאינם מעידים על עמדה כלפי הנושא. ("לא מאמי את לא צריכה לקנות נעליים חדשות לשחרור האסירים" ,"למה לא כללו בשחרור האסירים כמה צייצנים")

גרף התפלגות זירות

בזירת הרשתות החברתיות שיח גדול מתרכז בדפי פייסבוק של פוליטיקאים שם הבוחרים מממשים את זכותם ומעלים טענות או תשבחות על הקשר של הפוליטיקאים לפעולה של שחרור האסירים. 

בזירת הכתבות השיח מתחלק בצורה שווה בין אתרי חדשות כללים ('walla' 'ynet' וכו') לבין אתרים המזוהים עם הימין והדתיים (רוטר,סרוגים וכו') .

השיח השלילי מהווה את רוב השיח ובו הגולשים מציגים  עמדות קיצוניות כנגד שחרור האסירים ("ושילכו לעזאזל מחבלים ארורים"). הטענות המועלות הן שהאסירים הם בעצם מחבלים עם דם על הידיים , שחרור אסירים אלו יביא לפגיעה משמעותית בביטחון וחזרתם של פיגועים רבי הרוגים ופצועים גם מחוץ וגם בתוך גבולות הקו הירוק . השיח השלילי מתייחס גם לראש הממשלה ולשרים. בנוסף, הגולשים מאשימים את ראש הממשלה ושריו בבגידה בימין והליכה לפעולות שמאלניות כאלו בעקבות ציפי ליבני ("בחרת ביבי קיבלת ציפי" "במקום להפסיק את הבנייה בהתנחלויות, בנט מקריב את ישראל ומשחרר אסירים. כנראה שהמצפון שלו מעט מפריע לו שכן הוא יודע שהוא הביא לשחרורם…").

הגולשים המתנגדים לשחרור האסירים מעלים עוד טענה שלילית בשם השוויון- אם משחררים אסירים מחבלים שרצחו למה לא לשחרר גם אסירים יהודים שרצחו ובייחוד אסירים יהודים שפגעו באוכלוסיה ערבית על רקע לאומני ("אם משחררים רוצחים, למה לא לשחרר פעילי ימין ואת יגאל עמיר?").

טענה שלילית  נוספת מתייחסת ל"כאב לב" של  משפחות הנרצחים שצריכים לראות את רוצחי בני משפחתם משתחררים בטרם ריצו את מלוא עונשם .כמו כן תחושה קשה של רבים מהגולשים שטוענים שהשחרור מצביע על זלזול בחיילים אשר נלחמו ,נפצעו ונהרגו בפעולות צבאיות שנועדו לתפוס את המחבלים הללו .

השיח החיובי מהווה חלק מאד קטן ובקושי מורגש. הטענות בעד הן כי יש לשחרר מחבלים כדי שלא יהוו נטל על משלם המיסים שמשלם על החזקתם בכלא ישראלי כמו כן ישנם גולשים שטוענים שבכלא הישראלי טוב להם והם נהנים מארוחות חמות,מיטה רכה,טלוויזיה ותואר ראשון ועדיף שישוחררו ויסבלו מחוץ לכותלי  בית הכלא. 

בשיח המתנגד נשמעים גם מעט קולות מהשמאל אשר מתנגדים למהלך בטענה שהשחרור יהווה סיבה להמשך הבנייה בהתנחלויות .(בנייה בהתנחלויות כפיצוי לעם לאחר שחרור האסירים ).

לשיח על שחרור אסירים מתלווה  גם במשמעויות הפוליטיות והחברתיות של השחרור, מעין "תיאוריות קונספירציה".

לדוגמא, אחת מהמשמעויות הללו היא הטענה  ששחרור האסירים מגיע כעסקה עם הרשות הפלסטינית שכנגד שחרור אסירים תאפשר בנייה בהתנחלויות והממשלה תפרסם מכרזים לבנייה בהתנחלויות. רובם של הגולשים לא מאמינים שזה נכון וטוענים כי נתניהו והממשלה מטעים את הציבור,  או שמציעים להמשיך לבנות בהתנחלויות ללא שחרור אסירים .

משמעות פוליטית נוספת היא הברית בין בנט ללפיד שנראה כי נסדקה בעקבות העימות החריף והסוער בניהם על ההצבעה על העסקה .

לאחר השחרור בפועל (ביום שלישי בלילה) התגובות נעשו רגשיות וקיצוניות יותר .תחושות קשות של הגולשים אל מול החגיגיות של הפלסטינאים ומול אמירתו של אבו מאזן שאמר שלא יהיה הסכם עד שכל האסירים ישוחררו . עם זאת ישנה תקווה מסוימת של הגולשים שהממשלה לא תמשיך את התהליך עם אסירים נוספים בעקבות  תגובות אלו, ומה דעתכם?