מחקר המתנות של Buzzilla: על מה מדברים ברשת?

פסח הוא אולי חג החירות, אבל בכל הקשור להכנות לקראת ליל הסדר – הצרכן נאלץ להתמודד עם מעמסה כבדה של מטלות וסידורים. גם מי שלא מארח ופטור ממלאכת הברקת הבית, צריך לדאוג לרכישת מתנות למארחיהם בארוחת החג, ולבני משפחותיהם.

מה שאמור להיות טקס סמלי ומהנה, הפך בשנים האחרונות לסיוט: הקניונים עמוסים בקונים שנזכרו ברגע האחרון שאינם יכולים לבוא בידיים ריקות, ומנסים לפלס דרכם בין כל אלה שמתקשים למצוא מתנה ראויה שתקלע לטעמם של אנשים שהם בדרך כלל אפילו לא באמת מכירים.

כדי להבין יותר איך צרכנים תופסים את תהליך רכישת המתנות לפסח, ערכה חברת Buzzilla מחקר שבחן אלפי שיחות של צרכנים בפורמים, בבלוגים ובפייסבוק בנושא קניית מתנות לחג וניתח את כל השאלות הקשות לקראת פסח: מה להביא למארחת? קנוי או אפוי? סמלי או בומבסטי ויקר? ובכלל, כמה כסף מוציאים על מתנה לחג? איך בוחרים מתנות לילדי המארחים? והאם צריך להביא משהו גם כמה לתת לגננת ולמנקה?

הממצאים הבולטים מאשרים את מה שחלקנו מסרבים להודות בו: כל תהליך רכישת המתנות לחג, החל בשלב ההתלבטות לקראת רכישה ועד לחוויית הקנייה ומתן המתנות עצמן בליל הסדר – הוא אירוע שנתפס על ידי צרכנים בתור עוֹל. משהו שהם נאלצים לעשות, אף שהיו שמחים לוותר עליו.

מעבר לקיטורים, זיהינו כמה מגמות בולטות בשיח בנושאי רכישת מתנות לפסח – לצד בעיות וקשיים שמוצפים ברשת. מקריאה וניתוח של כל הדיונים, ניסינו גם לגבש כמה טיפים שיעזרו לכם לבחור מתנת חג שבאמת תתאים למי שהיא מיועדת, ולחסוך מבוכה וכאבי ראש בדרך:

קופונים מאתרי קניות קבוצתיות – לא רק לשימוש עצמי

אחרי שיצרו טלטלה בשוק הקמעונאי והפכו לחלק בלתי נפקד מנוף הצרכנות הישראלי, נראה שאתרי הקופונים הולכים לחדור גם לזירה שנשלטה עד כה במתנות פיזיות: מתנות לפסח.

היתרון: שובר זוגי לספא זה כנראה הדבר היחידי שהמארחים שלכם באמת יצטרכו אחרי אירוח לש 20 איש אצלם בבית. בעולם של שפע שבו הבית של המארחים לא באמת צריך עוד וואזת פרחים, כם כרטיסים להצגת תיאטרון או שובר ארוחת בוקר מפנקת (יש עכשיו זמן – חופש פסח) יכול באמת לשמח את המארחים ולהציג את המתארח כמי שיודע מה הם באמת רוצים.

ניתוח השיחות הציגה גם את החששות ממתן שובר מתנה: הוא לא מרשים כמו מתנה שעטופה מנייר עטיפה מבריק. למעשה, המתנה עצמה היא לא יותר מדף נייר מהוה, שמודפס בשחור לבן במדפסת הביתית. ככה לא נעים לתת מתנה, אפילו שהיא תהיה בדיוק מה שהמארחים מחפשים. מעבר לכך, אנחנו אוהבים למצוא דרכים יצירתיות לקבל הנחות ולשלם פחות על עצמנו – אבל לא רוצים להצטייר כקמצנים.

"מחקר המתנות" של Buzzilla מספק המלצות להתמודדות עם החסם הזה: בתי-עסק שיציעו לשלוח את השובר בדואר, מודפסת על נייר איכותי וארוזה במעטפה מהודרת – יצליחו לפרוץ את המחסום התודעתי ולהפוך את שוברי המתנות את וקופונים למתנת חג לגיטימית. בינתיים, אפשר לשדרג את השובר על ידי הדפסתו במדפסת צבע על נייר קלף. אל תשכחו: העיקר זה לא המעטפה, אלא מה שיש בה. אם עד היום קופונים נתפסו כדרך ראויה לחסוך כסף אבל לא משהו שראוי לתת כמתנה – הגיע הזמן שתחשבו שוב. קופון לפינוק שווה, שכמובן לא מצריך מהמקבל להוסיף עוד שקל, יתקבל בברכה ואף יוציא אתכם מתוחכמים יותר. רק אל תחסכו בהדפסה של הקופון: שווה להשקיע בהדפסה צבעונית.

מתנות לילדי המארחים – לא לקנות את אותו צעצוע כמה פעמים

ניתוח שיח הצרכנים במדיה החברתית מגלה שאחד התחומים שמעוררים הכי הרבה בעיות ובלבול בתהליך קניית המתנות לחג הוא קניית מתנות לילדי המארחים. המוזמנים, במיוחד אלה שאין להם ילדים והם מנותקים מהטרנד המצויר התורן, נוטים לרכוש כמה יחידות של אותו צעצוע, כדי למנוע תחושת קנאה וקיפוח.

התוצאה, כמעט תמיד, תהיה אכזבה של לפחות כמה מהילדים. גם ילדים, בדיוק כמונו, רוצים להרגיש מיוחדים, ולא שדחפו לשקית אחת חופן צעצועים זהים.

הפתרון: חלק מרשתות הצעצועים מחלקות את שטח החנות לפי גילם של הילדים שעבורם הצעצועים מיועדים. תת-חלוקה נוספת היא של טווח המחירים. כך, תוכלו להיכנס לחנות ולגשת ישר לפינה שמוכרת מתנות עד 50 שקל לבנים בגילאי 4-7, ומיד אחר כך לעבור לאזור המתנות לבנות בגיל הרלוונטי ולמצוא מתנה באותו סדר גודל.

להימנע מאפקט העדר: טאצ' אישי למתנה קנויה

אף אחד לא רוצה לחשוב על עצמו כמשעמם. ועדיין, מתנות חג רבות הן צפויות ובנאליות, במקרה הטוב. הצורך להיות מקורי ולהימנע ממתנות משעממות ניכרת בשיח הצרכנים ברשת, ומביא לעלייה בביקוש למתנות שמשלבות בין מוצר קנוי לבין מגע אישי של הקונה.

ניתוח השיח הצרכני ברשת מגלה מודעוּת הולכת וגוברת למתנות בהתאמה אישית. תחשבו למשל על מתנת החג הכי טריוויאלית – צלחת אירוח מקושטת. ועכשיו תחשבו שהיא מוגשת כמתנה כשהיא מלאה בטראפלס שוקולד עשירים מתוצרת בית, כשרים לפסח כמובן.

לא רק שהמתנה שלכם תהיה הכי מיוחדת בשולחן ותשמח את כל הנוכחים, היא באמת תאפשר לכם להראות לכולם שהשקעתם מעצמכם, מהזמן והכישרון שלכם, במקום לגהץ את הכרטיס באיזו חנות בקניון. והכי חשוב: זאת דרך בטוחה לחסוך הרבה כסף. כשמאפה ידכם להתפאר מונח על צלוחית שקניתם אף אחד לא יעצור לברר כמה באמת היא עלתה.

חלק מחנויות המתקדמות כבר השכילו לרכב על גבי הטרנד הזה, ומציעים מתכונים פשוטים לצד כלי הבית שהם מוכרים.

"כאב ראש לחפש מתנות? לא יודע, אני מפיל את זה על אשתי"

כאן אין הפתעות של ממש, ועדיין מצאנו לנכון להביא את הדברים לפרסום פומבי: השיח ברשת על רכישת מתנות הוא נשי באופן מובהק. זה לא שאתרים נשיים מרכזים לתוכם את מרבית הדיונים בהכרח, אלא שניתוח השיח גילה שהדיונים מתנהלים כמעט ללא יוצא מן הכלל בין נשים. גם מתי-מעט הדיונים שבהם השתתפו גברים רק חיזקו את התופעה, כפי שניתן ללמוד מהפוסט הבא, בבלוג של דה מרקר קפה:

מתחילים עם מתנות לגננת ולמנקה, ואז עוברים למשפחה

ניתוח השיח ברשת על קניית מתנות מגלה שהתקופה לפני פסח נחלקת לשתי תקופות: בראשונה מתנהל דיונים על רכישת מתנות קטנות ל"כוח עזר" – מנקות, מטפלות, גננות – ורק בשבוע שלפני החג מגיע לשיאו החיפוש אחר המתנה העיקרית למארחים. מתנות אלו ניתנות בדרך כלל לפני היציאה המסודרת לחופשת פסח במערכת החינוך, ולכן השיח עליהן – התלבטות מה ראוי ומה לא מוגזם – נערך שבועיים ויותר לפני החג עצמו. הגרף שלמטה מתאר באופן יפה את העלייה במספר השיחות ככל שמקרב החג, ומאפיין את נושאי השיח בכל תקופה.

התרומה כבר כלולה בתוך העטיפה

מגמה נוספת שמסתמנת מניתוח השיח על מתנות לפסח היא רכישת "מתנות ערך מוסף", שכוללות מרכיב של תרומה לעמותה קהילתית או חברתית. מתנות אלו, בדרך כלל בעבודת יד, נמכרים על ידי עמותות חברתיות דוגמת אלו"ט, "בית איזי שפירא ברעננה", ויצ"ו, "אחותי סחר הוגן" ועוד.

השיח ברשת מגלה שצרכנים מוכנים לשלם יותר על מתנה כזו, כל עוד היא משרתת את מטרתה האמיתית: ליצור רושם "חברתי" בפני מי שמקבל אותה, ועל הדרך להרגיש טוב עם עצמם שעשו משהו קטן למען מטרה נעלה. השיח ברשת מגלה שצרכנים בדרך כלל מייעדים את המתנות בעלות הערך המוסף לגננות ומורות – שנתפסות כדמויות ערכיות שיעריכו את המחווה. שווי "המתנות הערכיות", כפי שהוא משתקף בשיח, נמוך יחסית: בדרך כלל עד 50 שקל. הנטייה להעניק מתנות מסוג זה פופולרית במיוחד בקרב המגזר הדתי, כפי שהיא משתקפת מהפורומים והבלוגים המובילים של הקהילה.