נפח השיח על ליברמן – מתוך מחקר Buzzilla ששודר בתוכנית "מערכת בחירות" בערוץ 2

אין תגובות

שיא השיח היה ביום שקדם להתפטרות. פרסום הודעת היועמ"ש על כתב האישום הביא לשיח משמעותי ולספקולציות לגבי תגובת ליברמן. ביום ההודעה על ההתפטרות השיח הגיע ל- 726 דיונים ובימים שאחר כך דעך.

ההתייחסות:

לא ניתן לומר כי יש התייחסות מובהקת של הגולשים בעניין האישום עצמו. רוב הגולשים המדברים על כתב האישום לא נוטים לייחס את הפן ההרשעתי, ובניגוד לעבר אינם נסחפים למשפט שדה. הם כן מדברים על סעיפי האישום שהיו ובוטלו, מה נשאר מהם ונראה כי "הפרת אמונים" בה הוא יואשם נתפסת בצורה קיצונית. חלק תופסים אישום זה כקטנוני וכרדיפה אישית ומבטלים את משקל סעיף האישום – וחלק טוענים כי מדובר ב עבירה חמורה שאם אכן ליברמן עבר אותה – יש להטיל עליו קלון ולהרחיקו מהזירה הפוליטית (מן הסתם, מאפיין אנשי שמאל). בקרב אלו שכן הביעו דעתם ישירות על האישום:

ההתייחסות להתפטרות

חלק ניכר (37%) מהגולשים חושבים שהתפטרותו איננה דרמטית כפי שמנסים לצייר בתקשורת, שכן הוא מס' 2 וימשיך להיות כזה אחרי הבחירות. אפילו יחזק את כוחו ויהפוך להיות שר הבטחון (בהמשך גם לאייטם של עמית סגל בחדשות 2).

24% חושבים שההתפטרות ראויה להערכה ומוצדקת. מדובר לרב בקהל המעריצים של ליברמן.
כך יוכל, לדעתם, לנקות את שמו ולאפשר מנהל תקין.
לעומתם, 19% מהגולשים חושבים שמדובר בספין. עוד אחד מהספינים מבית מדרשו של ראש הממשלה. הגולשים, כמו פרשני חדשות רבים, גורסים כי ההתפטרות היא צעד טקטי בקמפיין בחירות. צעד שאף יחזק את ליברמן בקלפי – ייתפס כמי שנרדף פוליטית ומשפטית. מישהו חזק שמנסים להחליש ויש לגבותו.

ההתייחסות להתפטרות

חלק ניכר (37%) מהגולשים חושבים שהתפטרותו איננה דרמטית כפי שמנסים לצייר בתקשורת, שכן הוא מס' 2 וימשיך להיות כזה אחרי הבחירות. אפילו יחזק את כוחו ויהפוך להיות שר הבטחון (בהמשך גם לאייטם של עמית סגל בחדשות 2).

24% חושבים שההתפטרות ראויה להערכה ומוצדקת. מדובר לרב בקהל המעריצים של ליברמן.
כך יוכל, לדעתם, לנקות את שמו ולאפשר מנהל תקין. לעומתם, 19% מהגולשים חושבים שמדובר בספין. עוד אחד מהספינים מבית מדרשו של ראש הממשלה. הגולשים, כמו פרשני חדשות רבים, גורסים כי ההתפטרות היא צעד טקטי בקמפיין בחירות. צעד שאף יחזק את ליברמן בקלפי – ייתפס כמי שנרדף פוליטית ומשפטית. מישהו חזק שמנסים להחליש ויש לגבותו.

סנטימנט

השיח השלילי המובהק אודות ליברמן (68%), נובע בעיקר מהצפת פרשות שונות בהן היה חשוד בעבר ובגינן נחקר. "ליברמן תענה לשאלה אחת בלבד איך לבתך בגיל 19 היה 6 מליון דולר בבנק?". נראה כי הגולשים מייחסים לליברמן את הלך הרוח של הפוליטקה הישנה, הקומבינטורית. הודעת היועמ"ש היא זו ששינתה את הכיוון של השיח השלילי אודותיו (כמעט פי 2 נפח שיחה ביום ההודעה ולאחריה). בהמשך התבטאותיו ל"שלושת הפולניות" גררו תגובות נזעמות על שובניזם ודיקטטורה – אך לא בהיקף גבוה כמו נושא האישום עצמו.

השיח החיובי אודותיו מתאפיין בהפגנת חיבה לשר הקשוח ש"יטפל בערבים ביד קשה" ובעיקר "לא יצא פרייאר". גם בצורה בה התמודד עם מתקפות היריבות הפוליטיות שלו (3 הפולניות). נראה כי עבור אותם גולשים, הפרשייה הזו גורמת לחיזוק מעמדו של ליברמן בקרבם. הן באספקט של רדיפה משפטית מטעמים פוליטיים והן בהתפטרותו שנועדה "לנקות את שמו" כפי שטען. " צריך את ליברמן, רק ליברמן יכול לתת עמדה מדינית קשוחה ואמיתית מול האויב הערבי!!!"

סנטימנט לליכוד – ביתנו

שלילי מאוד (65%) אל מול 21% חיובי. נובע בעיקר מההשלכה של אישום ליברמן והצפת פרשיות השחיתות (לכאורה) על המפלגה המאוחדת החדשה. "יד רוחצת יד" של ביבי וליברמן מחזקת את הטענה שיש להחליף את הקומבינות הפסולות של השלטון הקיים.

בנוסף, ולא פחות נפוץ – תגובות זועמות על דירוג ליברמן במס' כל כך גבוה ברשימה. היורש של ביבי שהכניס למפלגת הליכוד את אנשיו והרס, לטענת חלק מהגולשים, את האיזון האלקטוראלי, את האידיאולוגיה של הימין ולקח אותה לקיצון. לטענת הגולשים הללו – זה יביא לירידה במנדטים. חלקם אף הודיעו כי לא יצביעו יותר לאיחוד הזה.

אספקט נוסף שעולה בשיח – הקהל הרוסי. כועס עליו שנטש אותו ולא מייצג אותו נאמנה יותר. אלא את האינטרס הלאומי הרחב יותר. לכם לא יצביעו לו.

היועמ"ש

סופג ביקורת קשה על התנהלות הפרקליטות בתיק ליברמן לאורך השנים. מואשם בזילות המוסד המשפטי וגרימת נזק למוניטין של "הצדק החברתי" בישראל. עיקר הטענות הם :
א. איך יכול להיות שמכל סעיפי האישום החמורים נשארו "רק" עם הפרת אמונים וקידום שגריר שדאג לענייניו (די פספסו את שיבוש הליכי חקירה!)
ב. התזמון. חודש לפני בחירות "נזכרים" להגיש נגדו כתב אישום. מדובר בקנוניה פוליטית נגדו בחסות היועמ"ש. "מעניין למה ההחלטה לגבי ליברמן היא חודש לפני בחירות"
ג. מנגד, יש כאלו שחושבים שמדובר בספין מתוזמן ומתואם עם ביבי, לטפל בפרשה לפני הבחירות, להקטין מימדים ולאפשר לליברמן לרוץ בבחירות, ולרשת את ביבי לאחר סיום הקדנציה הנוספת שלו.
"אני יצביע עבור ליברמן כמחאה נגד הפרקליטות שרדפה את – ליברמן במשך 12 שנה ובסוף הגישה נגדו כתב אישום טיפשי ומקומם שלא שווה את הניר עליו הוא כתוב".

המחקר שודר בתוכנית "יומן בחירות" בערוץ 2 ב 19.12.12 והוצג על ידי מנכ"ל החברה, יואב פרידור.
קישור לסרטון התוכנית.

הוסף תגובה

נא למלא את השדות המסומנים, תודה!
נא למלא כתובת מייל תקינה
שולח את הטופס!
שדה חובה
שדה חובה