ציפי ליבני – שיחת השבוע – מתוך מחקר Buzzilla ששודר בתוכנית "מערכת בחירות" בערוץ 2

אין תגובות

 ציפי ליבני "גנבה" השבוע את ההצגה. כמות השיח עליה הייתה יותר גבוהה אפילו מכמות השיח על נתניהו בנושא הבחירות, והיא המועמד המוביל בכמות השיחות השבועית.

בעיקרון מבחינת נפח שיחה ניתן לחלק את המועמדים לשניים: בעלי נפח השיחה הגבוה- נתניהו וליבני, עם מעל ל- 5000 דיונים לגבי כל אחד ולעומתן המועמדים בעלי רמת השיח הנמוכה יותר, ברמה של פחות ממחצית כמות השיח- שלי יחימוביץ ויאיר לפיד.
מגמה זו התחילה כבר בשבוע קודם, עם התחלת בניית הרשימה של "התנועה". גם אז הצליחה ליבני לעקוף את כמות הדיונים על נתניהו.
 

ההתייחסות למועמדים:
כמו בכל שבוע שיעורי הסנטימנט השלילי גבוה מאוד.
 

נתניהו הוא המועמד שנהנה משיעור השיח השלילי הנמוך ביותר, וגם הוא עם שיח שלילי מעל 50% . לעומת זאת, שיעור השיח החיובי לגביו הוא הגבוה ביותר- 22%.

לשיח השלילי על נתניהו שני מקורות עיקריים:

  • מדיניות החוץ של ישראל- נמתחת הרבה ביקורת על מדיניות החוץ, שנתניהו נתפס כאחראי לה. במיוחד הוסיף לנושא הדיווח על הדחת הפרופסור מהאירוע עם מרקל בגרמניה. האירוע השהתרחש בנוכחות מרקל עצמה והתקשורת העולמית יצר שיח שלילי רב.
  • רשימת הליכוד ביתנו- הרשימה הסופית יוצרת שיח שלילי רב- הן מצד המתנגדים הטוענים כי הרשימה ימנית קיצונית ("הצבעת ביבי? קיבלת פייגלין, ליברמן וביבי בחבילה אחת") וגם מצד חברי הליכוד הטוענים כי "ביבי מכר את הליכוד כדי לזכות בכיסא שלו שוב".

כאמור, נתניהו נהנה משיעור השח החיובי הגבוה ביותר. בעוד שהשיח השלילי נובע בחלקו מתפקודו כראש ממשלה, הרי שהשיח החיובי מתייחס בעיקר להקשר של הבחירות. הגולשים רואים בנתניהו הזוכה הוודאי בבחירות, והוא נהנה במיוחד מההשוואה ליתר המועמדים- השיח השלילי לגביהם משפר את התפיסות כלפיו. "על פי כל הסקרים ביבי יכול להרכיב קואליציה ימנית כלבבו מבלי להתחשב במנדטים שיקבלו יחימוביץ, לפיד, ליבני ,מופז, וגלאון ביחד"

ציפי ליבני היא היחידה שיכולה להציג שיפור בהתייחסות אליה. ישנו שיפור משמעותי בצמצום השיח השלילי לגביה.

שני מקורות עיקריים לשיח השלילי נגדה:

  • פוליטיקה ישנה ומכוערת- היא כבר לא "מיסיס קלין". משיכת המתמודדים מקדימה והמעבר של פרץ אליה מציבים אותה כחלק מהפוליטיקה המוכרת ולא כמישהי נקייה ושונה מהביצה הפוליטית הקיימת. "ציפי תחטוף על הפוליטיקה הישנה והלא נקייה שלה בקלפי"
  • ביקורת על פעילותה בעבר כחברת ממשלה וקבינט- הן בנושא המדיני והן בנושא הבטחוני. נוסף לזה השיח על הקמת מאהל הפריארים שוב, שמעלה את השיח על חוק טל והאשמה של ליבני שהייתה שותפה לכך.

השיח החיובי גדל במעט. עיקר השיח החיובי נובע מכך שליבני נתפסת כאלטרנטיבה היחידה לנתניהו. "רק לבני יכולה להחליף את שלטון הרע של ביבי". ההחלשות של לפיד והירידה של יחימוביץ מעלים את קרנה כמועמדת ה"רצינית ביותר". העובדה כי הרשימה שלה מכילה שמות מוכרים ומנוסים, מעניקה לה נקודות זכות נוספות. כמו כן, היא נתפסת כמובילת הגוש, במיוחד אחרי שהציבה את עצמה כמי שהייתה מוכנה לשיתוף פעולה עם יחימוביץ ולפיד. חלק מהגולשים חושבים שהיא ביצעה מהלך פוליטי מבריק.

הסנטימנט כלפי שלי יחימוביץ נשאר דומה לשבוע קודם, עם ירידה קלה בשיעור הסנטימנט החיובי.
השיח השלילי נותר ללא שינוי, אך מקורות השיח השלילי השתנו:

  • התוכנית הכלכלית – היו ביקורות רבות על התוכנית מרביתן התייחסו לחוסרים בתוכנית החל ממקורות המימון וכלה בנושאים כמו שיוויון בנטל ועוד, שלדעת הגולשים, נמנעה מלהכניס לתוכנית עקב שיקולים פוליטיים. "התוכנית הכלכלית של שלי היא במקרה הטוב חובבנית במקרה הרע בדיחה".
  • המעבר של פרץ מחזק את התפיסה של יחימוביץ כשליטה בלעדית במפלגה, המונעת דעות אחרות משלה. ישנה ביקורת על התנהלותה בנושא פרץ, תחת הטענה שבקשתו של פרץ הייתה לגיטימית ונענתה בסטירת לחי. "יחימוביץ היא דיקטטורית במפלגתה".

השיח החיובי (שהצטמצם במעט) נובע בעיקר מנושא הסכסוך עם פרץ. הגולשים ראו בו בוגד "ניסה לעשות כיפה אדומה" ויחימוביץ הצליחה, אצל חלק מהגולשים, לקבל נקודות על שיקום המפלגה ועל מנהיגות.
התוכנית הכלכלית, אמנם הביאה גם שיח שלילי, אבל גם נתפסה כאקט של רצינות ושיתוף עם הציבור. "על התוכנית הכלכלית שלה: שלי תעשי לי פק"מ!!!"

יאיר לפיד

הסנטימנט החיובי כלפי יאיר לפיד ממשיך את מגמת הירידה שנצפתה בשבוע שעבר. השיח החיובי כלפי לפיד מצטמצם משמעותית, גם בעקבות הסקרים, ולפיד כבר לא נתפס כ"תקווה החדשה הגדולה" ומשב רוח רענן בפוליטיקה, אלא כראש מפלגה שלא ברור אם תעבור את אחוז החסימה ושאינה יכולה להוות אלטרנטיבה לגוש הימין. השיח החיובי בעיקר מתרכז בריחוקו ממה שנתפס כ"פוליטיקה ישנה" כפי שהיא משתקפת במהלכי ליבני-יחימוביץ'-פרץ.

הסנטימנט המאוזן, שגדל משמעותית השבוע שעבר מתרכז בעיקר בעתירה לבג"צ כנגד הפטור לתלמידי הישיבות המעלה דעות לכאן ולכאן. חלק מהדוברים תומכים בו, בעוד חלק אחר תופס את העתירה כ"נטו החלטה פופוליסטית להרוויח קולות" ולא באמת ניסיון לשנות.
גם הבחירות בבליך, גררו סנטימנט מעורב, כאשר חלק מהדיונים גורסים ש"גם ג'סטין ביבר היה נבחר שם", וחלק רואים בבחירות בבליך סמן אמיתי לבאות בבחירות הכלליות.

השיח השלילי כלפי לפיד מתרכז במספר נושאים:
חלק מהנושאים השליליים מלווים את לפיד מאז תחילת דרכו הפוליטית וחשיפת הרשימה: תהיות לגבי שמות לא מוכרים במפלגה, דיונים שליליים על טייקונים תורמים ותהיות על חוסר ניסיונו הפוליטי של לפיד
נושא שלילי חדש שעולה תופס את לפיד כגאוותן. הוא מואשם בפגיעה בשמאל- עקב חוסר הסכמתו להתאחד עם לבני ויחימוביץ' ליצירת מפלגת שמאל חזקה.

המחקר שודר בתוכנית "מערכת בחירות" בערוץ 2 ב 11.12.12 והוצג על ידי מנכ"ל החברה, יואב פרידור.
קישור לסרטון התוכנית.

 

הוסף תגובה

נא למלא את השדות המסומנים, תודה!
נא למלא כתובת מייל תקינה
שולח את הטופס!
שדה חובה
שדה חובה